Selen Dar

Muscle-Building Workout and Diet


Bodybuilding is my reason to live. It determines my life, for what I live, what I want to do and which way I should go. It’s a foundation of everything for me. I subordinate rest of my life to it. For me, the meaning of life is to get better. And eliminate weaknesses. It has relation with education… …self-improvement, self-knowledge, pushing your limits higher… Overcome the limits. People get better not just in bodybuilding, but in every sport. At least people who want to be the best. Because if you want to be the best, you have to sacrifice something. You know that every success requires some effort. You have to do your maximum. It is the same in business… and generally in life. If you want to be the best.. it improves your personality. Bodybuilding gave me a meaning of life. And desire to be better. Go for results… It made my current myself.
Of course it was not immediately. It took years but it still creates me… And I know that if something goes wrong in my life or health I can always overcome it somehow…. …go further and learn more. Bodybuilding took me nothing. I sacrificed what I wanted. What I had to sacrifice to be the best. I don’t regret anything. It didn’t took me nothing serious like health. My health is a thing that I would never sacrifice to bodybuilding. That’s the only thing I would never give up to be better. We have only one health. And nothing is more valuable than health. I sacrificed what was worth it and what then returned to me. The hardest thing about bodybuilding is that I hurt people that I love… My family… Sometimes it’s hard to see that I can’t be with them. Especially in the last months of training. On the other hand, they know that it’s important to me and it’s my job. Probably this is the hardest thing… The pain in training and diet just belong to it. Unfortunately, my family suffer sometimes. And they wouldn’t have to with a normal person. The most beautiful thing about bodybuilding is when you see the results of your effort. Because the preparation for competiton takes months or years. And finally when you are on stage, everything reveals. It‘s great to watch it. But it doesn’t always happen as you wish. Right there you can see your imperfections,
so you know what you have to improve next time to come better. I really like to push my limits. I was great one year but I must be better next year. And after that I have to overcome myself. Anyone who is willing to suffer can do bodybuilding. Only a person who is crazy enough to want to look like a monster. The truth is that bodybuilding is not for normal people. My dad always had muscles and I wanted to be like him. I didn’t want to be ordinary guy. I wanted to be diffrent. Similarly as Arnold Schwarzenegger…he looks diffrent than anybody else in his films. He is extreme person. I wanted to stand out of crowd, not even how I look and behave… …but I wanted to be an idol like him It goes hand in hand, I think. I’ve never wanted to be muscular neanderthal man. I always wanted to be the one to look up. And to be respected not only for my appearence but also for what I would have done and for what I would have in my head. One time I quitted bodybuilding for one month… because I wanted to live normal life. But during the month I realized that it wasn’t me. I didn’t have a reason to get up and to just be, because I didn’t have a life goal. I dind’t want to end as those who are living just for ordinary things – money, family… …of course I also want all this.
But I want to have something more… success in bodybuilding! Somebody wants to be an actor, I want to be a successful bodybuilder. I want to be one of those who achieve something in life. I want to be extraordinary! Milan Šádek is a boy who began workout when he was 13 years old. And he found his way of life in it. He decided that he would be one of the best bodybuilders in the world. Even though everyone was discouraging me from doing it. And telling me that I should have stopped dreaming. I wanted to prove them wrong and show that they underestimated me. And I think I succeed to prove them wrong. I belong to the better bodybuilders in the world. And my best will just come… I know it! Bodybuilding made me strong-minded and more self-confident person. But not arrogant. I have a lot of humbleness because I know that there are better people than me. But I am trying to catch up with them.
Impossible doesn’t exist for me.

23 thoughts on “Milan Šádek – Czech Bodybuilding #3

  1. Hovna mele a pak se nedivím ze lidi jsou tak vyjebani a věří takovým hovnam. Proste makej a drž hubu to je jedno jediné pravidlo kokoti!!

  2. Nějak nevidim smysl v těhlech videích.. Furt to samý, musíš tomu obětovat všechno musíš chtít bejt nejlepší, musíš trpět atd atd a je jedno jestli si pustim šádka nebo koritenskýho..

  3. "Kulturistice bych nikdy neobetoval zdravi" to som nevedel že uživanie AS nepoškodzuje vôbec zdravie, po tom výroku som to vypol.

  4. Bol som v Trnave a musím povedať že Milan Šadek je premna niekto kto má inšpiruje, motivuje a ukazuje my že i muj sen se muže stát skutočnosťou! Za to Děkuju a nemohu vyjadriť jak skvelé je toto video(aj tak su všetky super!!!!) Tak veľké diky SWAGLIFTU A MILANOVI ŠADEKOVI!🎉🎉

  5. Milan je skvělý kulturista má to v hlavně srovnaný , ví o čem mluví a má obrovský zkušenosti. Jeden z nejlepších českých kulturistů , má před sebou ještě dlouhou karieru

  6. Jsem moc rád, že tu jsou lidé jako je právě Milan, ti kteří dávají tomuto sportu ten spravný obrázek, tak jak by to mělo být. Propagovat tento sport mezi ostatními lidmi, tak že kulturisté nejsou jen hromada svalů bez inteligence, ale lidé kteří to mají v hlavě naopak moc dobře srovnané a jsem přesvědčen o tom, že většina těchto lidí jsou opravdu velké osobnosti. Určitě tu jsou nějaké vyjímky, takový ti "bezmozci" ,ale pravě tyto lidé moc daleko nedojdou, protože právě ta pokora, jakou má Milan, jim k úspěchu chybí. Ti co Milana sledují dlouho, tak ví čím vším si musel projít, jak vypadal na amatérské olympii v roce 2014, jak hodně spadl po zranění s tříselnou kýlou a nedávno po tom všem stál na podiu Mr. Olympia ve vegas, tímto vším ukázal, že pokud to má člověk v hlavě, pokud člověk bude k tomuto sportu přistupovat s respektem a dá do toho vše, tak dokáže projít jakoukoliv překážkou. Tímto chci říct, že ti hejtři, co tu jen bezhlavě nadávají, pomlouvají a jsou bez kousku respektu k těmto lidem nestojí ani za pozdrav. Hodně lidí umí jen pomlouvat, urážet, ale nikdo neocení tu tvrdou dřinu a cestu, čím vším si třeba právě Milan musel projít. Tímto před tebou klobouček dolů Milane, jsi obrovská motivace, na hejtři se vykašli, ti za to nestojí a pokračuj ve své cestě. Věřím a držím ti palce, aby jsi to v budoucnu na Olympii v OPEN pořádně rozjel a ukázal, že i tady u nás jsou velice kvalitní kulturisté 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *